Accor çatısı altındaki The Artisan İstanbul MGallery, 15 Eylül’de açılacak “Direniş” sergisi ile iklim krizi farkındalığına çağırıyor

Dünyanın lider konaklama gruplarından Accor çatısı altında “sanata değer veren” yönüyle öne çıkan The Artisan İstanbul MGallery, kültür sanat sezonun başlamasıyla birlikte Eylül ayında “Direniş” adlı sergiye ev sahipliği yapacak. Sergi, Çöpüne Sahip Çık Vakfı ile ortak bir proje olarak hayata geçirilecek. “Direniş” adı verilen sergi iklim duyarlılığıyla özünde insanın doğa üzerinde yarattığı tahribata odaklanıyor. Sergi, Contemporary İstanbul ve İstanbul Bienali ile eşzamanlı olarak 15 Eylül’de başlayıp 23 Ekim’de sona erecek. 

 

Dünyanın önde gelen arttırılmış ağırlama grubu Accor çatısı altındaki, The Artisan Istanbul MGallery, Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın proje ortağı olduğu “Direniş” sergisi ile sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. İklim krizi farkındalığına çağıran ve insanın doğa üzerinde yarattığı tahribata dikkat çeken sergi, Contemporary İstanbul ve İstanbul Bienali ile eşzamanlı olarak 15 Eylül’de başlayıp 23 Ekim’de sona erecek. 

 

Sanatla farkındalık

 

Büyüleyici Boğaz manzarasıyla konukları otelin hemen her köşesinde sanat eserleri, tablolar ve heykellerle karşılayan The Artisan Istanbul MGallery, 15 Eylül’den itibaren ev sahipliği yapacağı “Direniş” sergisi ile iklim krizinin doğanın geleceğini nasıl etkileyeceğini kavramsallaştırarak, farklı disiplinlerden usta ve genç sanatçılarla farkındalık yaratmayı hedefliyor. Beyoğlu’nun yıllarca sanata ve sanatçıya ev sahipliği yapan geçmişinden ve bölgenin taşıdığı “Art Nouveau” izlerinden ilham alarak tamamladığı dekorasyonla oldukça stilize ve güzel sanatlar duygusu veren The Artisan İstanbul MGallery, zarif “Art Nouveau” izleri içinde iklim krizi farkındalığına çağırıyor. 

 

Farkındalık için güç birliği 

 

Türkiye’nin önde gelen usta ve genç sanatçılarını bir araya getiren sergide; Kemal Tufan, Server Demirtaş, Varol Topaç, Gönül Nuhoğlu, Beyza Boynudelik, Pınar Baklan, Serdar Kaynak, Ayla Ay, Melike Kılıç, Ecem Dilan Köse, Tuğçe Aytürk ve İrem Tok’un eserlerinin yer alıyor. Sergide “C.A.M. Galeri” sanatçısı ile, “Vestel” de teknoloji ve sürdürülebilirlik sponsorluğuyla destek oluyor. The Artisan İstanbul MGallery Hotel’in Koleksiyon Küratörlüğünü Yasemin Vargı Emirdağ ve Sanat Yöneticiliğini Meriç Aktaş Ateş üstlenirken, Emre Zeytinoğlu yazısıyla sergiye katkıda bulunuyor. Geçtiğimiz sene olduğu gibi bu yıl da yaşayan bir binaya uygulanan sergi, The Artisan İstanbul MGallery Hotel’in içinde birçok noktada sanatseverlerle buluşarak, insanın doğaya verdiği zarara karşı bir farkındalık yaratmayı hedefliyor. 

 

Ekoeleştiri 

 

Sergiye yazısıyla katkıda bulunan Emre Zeytinoğlu “Direniş” sergisine ait kataloğun ön yazısında “Direniş” sergisini şu sözlerle tarif ediyor:  “Direniş sergisine baktığımızda, bunu tam olarak ekoeleştiri bağlamında görmek mümkündür; bilimsel ekoloji alanında yer almayan, fakat Garrard’ın yazdığı biçimde ekolojik problemleri inceleyip tanımlayarak çözümlenmelerine katkı sağlayabilecek çalışmalar bütünü… Sanatçılardan hiçbiri, içine düştüğümüz felaketi insanın dışında ya da toplumsal sistemin dışında aramıyor; üstelik kendisinin dışında da aramıyor. Görünmez kötü güçlere göndermede bulunan bir söz yok bu sergide… Öte yandan, bazı estetik oyunlar ile izleyiciye rahatlık ve tedavi edici duygular aşılayan, günün birinde insanın yüce niteliklerinin harekete geçerek her şeyi yoluna koyacağını savunan bir romantizm de yok. İnsanın kendisi ile ötekinin aynı şey olduğunu sahneleyen yapıtlar var.”

 

Çöpüne Sahip Çık Vakfı

 

Ana hedefinde temiz bir çevre için çöpün azaltılması, doğru yere atılması ve değerlendirilmesi konusunda toplumun hassasiyet ile davrandığı sürdürülebilir bir dünya yaratmak olan Çöpüne Sahip Çık Vakfı, “Direniş” sergisinde The Artisan İstanbul MGallery Hotel’in paydaşlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Vakıf ve The Artisan İstanbul MGallery Hotel “toplumda çevre bilinci uyandırmak” ortak misyonunda buluşuyor. 

 

“Planet21” adlı sürdürülebilirlik projeleri kapsamında Accor Grubu, 2022 sonuna kadar bünyesindeki otellerde tek kullanımlık plastik kullanımını 0’a (sıfır) indirmeyi planlıyor. Accor Grubu bünyesinde bulunan The Artisan İstanbul MGallery Hotel sadece sanata değil çevreye olan duyarlılığı ile öne çıkıyor. The Artisan İstanbul, Çöpüne Sahip Çık Vakfı ile ortak projesinde insanın doğaya verdiği zarara dikkat çekiyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
elektronik sigara istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı