Doğaya Kanat Açtık projesi Ege Bölgesi’ndeydi

Doğuş Otomotiv ve Doğuş Otomotiv Plus iş birliğinde yürütülen “Doğaya Kanat Açtık” projesinin son durağı Ege Bölgesi’ndeki sulak alanlar oldu.

 

Projenin Ege Bölgesi’ndeki ayağı sonrasında Alper Tüydeş tarafından görüntülenen ve kaydedilen kuş türü sayısı 297’ye ulaştı

 

Doğuş Otomotiv ve Doğuş Otomotiv Plus iş birliğinde gerçekleştirilen ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi Ege Bölgesi’ndeydi. İzmir Gediz Deltası, Alaçatı Sulak Alanı, Büyük Menderes Deltası, Bafa Gölü gibi Ege Bölgesi’ndeki önemli yaban hayatı alanlarında gözlem ve fotoğraf çekimleri gerçekleştirildi. Doğa, yaban hayatı ve kuş gözlemcisi Alper Tüydeş tarafından gerçekleştirilen çekimlerde, ayrıca Çeşme’de birkaç ay önce yanan ormanlık alanın yeniden canlandığı da gözlemlendi.

 

Doğaya Kanat Açtık projesi kapsamında bu zamana kadar kaydedilen kuş türü sayısı, Ege Bölgesi’yle birlikte 297’ye ulaştı. Projenin önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek yeni rotalardaki çalışmalarıyla Türkiye'de yaşan 497 kuş türünden 400'e yakının görülmesi hedefleniyor.

 

Bu turun en önemli türleri arasında Tavşancıl, Ak Kuyruklu Kartal çifti ile Balık Kartalı olduğunu belirten Tüydeş, “Bu türler, Türkiye’nin nadir ve en önemli yırtıcı türlerinden. Diğer yandan içinde bulunduğumuz dönem kıyı kuşları için yoğun bir göç dönemi. Ancak hava şartları nedeniyle kuş türlerini fotoğraflamak oldukça uğraş gerektirdi ve zorlandığımı söylemeliyim” diye bilgi verdi.

 

Ege turu kapsamında bölgedeki kuş gözlemcileriyle de bir araya gelen Tüydeş, bölgenin sorunları ve kuş popülasyonu üzerine yerel halkla da bilgi alışverişinde bulundu. Özellikle şehirleşmenin sulak alanlara olan baskısının gün geçtikçe arttığını ve bundan yaban hayatının olumsuz etkilendiğini, bu durumun Ege Bölgesi için de çok net görüldüğünü belirten Tüydeş, yerel yönetimlerin bu konuya eğilmelerinin ve hassasiyet göstermelerinin gerekliliğine vurgu yaptı. 

 

En doğudan en batıya, kuzeyden güneye, dört mevsimde dört bir yanı ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesiyle dolaştığını ifade eden Tüydeş, “Bu proje, insanların ilgisini doğaya çekmek için bir fırsat olmakla birlikte, ülke envanterinin güncellenmesine de katkı sağlıyor. İlginç doğa ve insan hikayelerine tanıklık ederken, yıllardır hayalini kurduğum türleri de fotoğraflayabiliyor olmak da ayrı bir mutluluğu yaşatıyor.” diye bilgi verdi.

 

Doğuş Otomotiv Plus Deneyim Merkezi iş birliğiyle hayata geçen ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi, iklim değişikliği, yasadışı avcılık, çevre kirliliği ve yanlış kentleşme gibi nedenlerden ötürü tehlike altındaki göçmen kuşlara ve bunların göç yollarına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Doğa, yaban hayatı ve kuş fotoğrafları çeken Alper Tüydeş’le birlikte gerçekleştirilen Doğaya Kanat Açtık projesinde ayrıca Türkiye’deki ender, soyu tükenme tehlikesi altında olan kuş türlerini de gözlemlenecek. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
elektronik sigara istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı